Adwokat sam się znajdzie – jak znaleźć dobrego specjalistę

Przepisy prawne w rozmaitych miejscach na świecie okazują się dość mocno zróżnicowane. Dotyczy to zarówno naszych procederów, które w jednym kraju są legalne, a gdzie indziej nie – a także tego, co jest związane z postępowaniem przed sądem. Kwestia niuansów prawa odnośnie sprawy na wokandzie to temat wielowymiarowy, trzeba jednak przypomnieć, że najistotniejszą dla podsądnego różnicą będzie to, jaki przysługuje nam dostęp do obrońcy.

W Polsce obrona z urzędu jest rzadkością…

Amerykańskie seriale sensacyjne kojarzą się nam z informacją, którą podczas aresztowania policjanci przekazują podejrzanemu: „Masz prawo do adwokata”. Jednak Stany to nie Polska i z wyjątkiem kilku sytuacji, tutaj nie przydziela się obrońcy z urzędu, więc przeważnie musimy wynająć go na własną rękę.

Chcesz oszczędzić na obrońcy? To raczej kiepski pomysł…

Ktoś może mieć przebłysk pomysłowości, by nie wynajmować prawnika i bez wsparcia wystąpić przed sądem, lecz zwłaszcza w procesie karnym trudno wróżyć sukces w takim przedsięwzięciu. Jeśli sąd wyda wyrok skazujący nie dość, że poniesiemy wymierne kary, takie jak np. kary więzienia lub kary w zawieszeniu, to dodatkowo możemy mieć na karku kwestię pokrycia kosztów sądowych. Adwokat nie tylko może pomóc nam doprowadzić do uniewinnienia lub uzyskania korzystnego wyroku, czasem wręcz może na dzień dobry sprawić, że postępowanie zostanie umorzone. Konia z rzędem temu, kto bez pomocy prawnika sformułuje bez błędów jakiekolwiek pismo procesowe.

O czym warto pamiętać szukając właściwego prawnika

Kiedy szukamy adwokata, oczywiście nie trzeba brać byle jakiego niego bez rozeznania. Musimy pamiętać, że prawnicy, tak samo jak specjaliści w pozostałych zawodach bardzo mocno się specjalizują. Prawo pracy jest zupełnie inne niż Kodeks karny, a te dwa zbiory prawodawstwa na pewno różnią się od prawa rodzinnego – każde z nich wymaga znawców biegłych w paragrafach. Następnym punktem powinien być research na temat doświadczenia adwokata w podobnych sprawach. Obecnie oczywiście poszukiwania przeglądamy ogłoszenia i portale opinii w internecie. Jeśli szukamy adwokata np. w Łodzi, najlepiej jest umieścić w przeglądarce „adwokat łódź prawo karne”. Wyszukiwarka natychmiast zaproponuje nam adresy kancelarii prawnych w Łodzi, które określają się jako doświadczone w prawie karnym.