Jak rozpoznać odpowiednio dopasowane prześcieradło?

Zdecydowanie kupując prześcieradło kierujemy się sprawą estetyki oraz wrażeniem w dotyku. Jednak może się zdarzyć, że nie uda nam się dopilnować właściwych długości, szerokości i wysokości – w takim wypadku całość nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.

Ściągnięte prześcieradło przeważnie bywa przyczyną przykrej niespodzianki. Kiedy podczas nocy musimy je naciągać – nie ma w tym nic pozytywnego. Odpowiedzialny za to jest zbyt mały rozmiar, ale jeśli mamy prześcieradło z gumką, zbyt duże także się nie sprawdzi. Zaopatrując się w prześcieradła, trzeba zwracać uwagę na dopasowane rozmiary.

Format prześcieradła a wielkość materaca

Prześcieradło frotte powinno być dopasowane do gabarytów materaca. Na konkretnym produkcie podany jest format, czyli długość boków prostokąta. W ten sposób uda nam się zgrać materac z jego okryciem. Jeśli na przykład znajdziemy prześcieradło z gumką 160×200 cm, oznacza to dopasowanie z materacem o identycznych rozmiarach. Oznaczone w ten sposób ma wymierne parametry, ale zazwyczaj jest nieco powiększone. Na etykiecie wersji z gumką warto też namierzyć dane o wysokości zakładu – to pomoże nam dobrać bieliznę do właściwej grubości materaca.

Jeśli idzie o bezgumkowe okrycie, nie odszukamy właściwej informacji, ale wymiary tkaniny z pewnością zostaną większe o duży naddatek. Tę część materiału wkłada się między krawędź materaca a ramę łóżka. Wymiary marginesu bywają różnego typu, więc jeśli ma się wysoki materac i prześcieradło ma go okrywać, lepiej nabyć egzemplarz o powiększonym formacie. Jeżeli zbędna jest dodatkowa ilość materiału, powinno się wybrać pasujące do rzeczywistych gabarytów materaca.

Prześcieradło z gumką 160×200 – idealne przyleganie

Naprężenie prześcieradła to główna funkcja wersji z gumką. Problemem jest nie tylko nie dość obszerne prześcieradło, ale i za duże. Model większy od materaca nieuchronnie się pomarszczy. Nie wygląda to elegancko. Długość i szerokość powinny okazać się dopasowane do rozmiarów materaca. Podany jest zawsze i trzeci kierunek, czyli wysokość brzegów. Gdy ciężko odszukać pod tym względem idealne rozwiązanie, to wybiera się uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego naddatku. Nadmiar da się ukryć, a za krótki brzeg sprawi, że może ono spadać.

We śnie mija nam duża część żywota, więc trzeba postarać się o porządne dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. Nie jest to ciężkie – poza ich wyglądem i wyborem najlepszego materiału materiału trzeba dodatkowo przyjrzeć się wymiarom.