Domki bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć

Jest rzeczą normalną, że wielu ludzi chce mieć choćby niewielką działkę, nic dziwnego, gdyż odrobina spokoju to naturalna potrzeba każdego człowieka. Często jednak po dokonaniu zakupu, nie mamy koncepcji jak rozsądnie zagospodarować teren naszej działki.

Co można zrobić, aby dobrze wykorzystać pustą przestrzeń na działce

Problem zagospodarowania pustego terenu warto dogłębnie przeanalizować, aby z pozoru dobre koncepcje nie okazały się ostatecznie całkowicie spudłowane i zupełnie nielogiczne. Dobrym pomysłem może być działkowa miniuprawa roślin. Warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie wiążą się z uprawą własnych roślin i owoców. Dla osób mieszkających w mieście aromat samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców bywa z pewnością pożądany oraz bezkonkurencyjny. W przypadku, gdy możemy cieszyć się działką, weźmy pod uwagę wszystkie związane z tym możliwości. Pielęgnowanie ziemniaków i fasoli nie wymaga dużego nakładu pracy. Zdecydujmy się na to, a będziemy mieli szansę, aby nasycać się wspaniałym smakiem, którego nie można porównać do tego typowego dla towarów kupionych w sklepie. Hodowla warzyw i owoców to wspaniały pomysł także w przypadku, gdy pragniemy odnaleźć nowe hobby – możliwe, że ogrodnictwo stanie się naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli w naszym ogródku będziemy wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych, to niezastąpiony będzie składzik na narzędzia. Bardzo łatwo zrobić go z tworzywa drewnianego. Z analogicznego surowca bez trudu można zbudować również altankę, która doskonale urozmaici teren naszej działki. W altance możemy zaczerpnąć chwilę oddechu z naszą rodziną bądź z sąsiadami – każdy lubi mieć miejsce, w którym można pograć w gry planszowe czy w karty. Zbudujmy altankę, a nie zaskoczą nas nagłe zmiany pogody – nawet burza nie zmusi nas do zakończenia spotkania.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy postawić dom bez pozwolenia

Niegłupim zamysłem bywa również postawienie ogrodowego domku. W sytuacji, gdy nie lubimy biurokracji, należy poczytać w sprawdzonych źródłach, w jakich sytuacjach można stawiać domki bez pozwolenia. Większy budynek wiąże się niestety z koniecznością stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Amatorzy spędzania czasu na działce stawiają z reguły na postawienie niewielkiego domu, dzięki czemu unikają wielu kłopotów. Domki bez pozwolenia mamy prawo budować tylko w konkretnych sytuacjach uregulowanych stosownymi przepisami. Przede wszystkim może chodzić tylko o domek parterowy oraz wolnostojący. Istotny jest też wymóg stanowiący, iż powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. Na dodatek domki bez pozwolenia nie mogą być wznoszone na naszej działce bez żadnych ograniczeń co do ich ilości. Jeżeli bez zezwolenia postawimy więcej niż jeden domek na 500 m2, spotkają nas przykre konsekwencje, dlatego lepiej trzymać się ustalonych limitów.