Gont czy papa – jak wybrać najlepsze pokrycie dachu

Dobranie właściwego produktu na dach jest niełatwym zadaniem, tym bardziej, jeżeli nosimy się z zamiarem zbudowania domu, a dysponujemy małymi środkami. Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy posiadać chociaż podstawową wiedzę i porównać parametry możliwych opcji. Dla pewności najlepiej też zainteresować się instrukcjami, które są dostępne między innymi online.

W jakich sytuacjach może się sprawdzić papa termozgrzewalna?

Wszelkie prace budowlane i niektóre nieskomplikowane remonty będą potrzebowały od nas odpowiedniej organizacji tego przedsięwzięcia. Dzieje się tak również podczas gdy mamy w planach naprawę pokrycia dachowego, głównie jeśli chcielibyśmy przeprowadzić remont o własnych siłach. W tym przypadku zadanie może być dużo bardziej skomplikowane. Już w chwili planowania pracy powinniśmy dowiedzieć się jakiego typu pokrycie dachowe mamy aktualnie na naszym dachu , a później przeanalizować to, które rozwiązania okażą się dla nas najlepsze. Sporo osób już w chwili wejścia na dach domu lub garażu stwierdza, że są tam najróżniejsze nierówności, z powodu których nie wiadomo w jaki sposób rozpocząć konserwację dachu. W efekcie zaczynamy się zastanawiać: czy powinniśmy położyć na dachu papę, czy może wybrać gont bitumiczny? W takim wypadku prawdopodobnie spora część osób pójdzie do dedykowanego punktu sprzedaży, a tam kupi specjalną masę, niewymagającą rozgrzewania, a więc gont. Aby naprawić pokrycie dachowe, potrzebujemy go maksymalnie kilka warstw. Sprawdza się w wielu miejscach, ale niestety nie nada się na każdy dach. Poważnym utrudnieniem w aplikacji gontu mogą być na przykład ewentualne nierówności występujące na dachu. Z ich powodu trudne jest dotarcie do wszystkich miejsc Znacznie lepszym wyborem będzie wtedy papa termozgrzewalna. Precyzyjne zaaplikowanie jej na dach domu gwarantuje szczelności oraz trwałości, a przez to spokój od remontów na wiele kolejnych lat.

Wybór rodzaju pokrycia dachowego jest zależny od rodzaju dachu

Mogłoby się wydawać, że papa i gont są równie dobre i bez znaczenia jest na który z nich się zdecydujemy, jednak rodzaj dachu. Gont bitumiczny idealnie sprawdzi się na dachu stromym o każdym stopniu nachylenia, warunkiem jest, aby był pozbawiony nierówności. Tylko wtedy jest bezproblemowy w montażu, a umieszczony na dachu charakteryzuje się wyjątkową odpornością oraz doskonale izoluje. Niestety zanim trafi na dach jest dość kruchy. W przypadku papy termozgrzewalnej jest nieco inaczej. Dodatkowo charakteryzuje się elastycznością i jeszcze wyższą wytrzymałością. Jej wadą jest czasochłonne przygotowywanie podłoża przed montażem, ważne jest też, aby na dachu nie było widocznych nierówności. Bez tego będzie ciężko wystarczająco stabilnie ją przymocować. Do montażu konieczne jest posiadanie specjalnego palnika, który podgrzeje papę podczas aplikacji. Jedynie zastosowanie się do wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem zadowalającego efektu pracy, na szczęście wszystkie te czynności są dość proste.