Dom

Jak dbać o budynek, aby nie tracił na wartości?

Nikt nie zaprzeczy, że trzeba dokonywać inwestycji w nieruchomości, dlatego że jest to zawsze inwestycja pewna. Przed wysupłaniem sporej gotówki z portfela trzeba zyskać pewność, w jakim stanie znajduje się budynek. Od tego będzie zostać uzależniona jego cena, a dodatkowo po nabyciu można postarać się zwiększyć jego wartość.

Ekspertyza techniczna budynku

Jeśli tylko pojawią się najmniejsze wątpliwości, należy sięgnąć po narzędzie ekspertyzy budowlanej. Powinna zająć się tym osoba profesjonalna, najlepiej rzeczoznawca, który własnym autorytetem poświadcza jej wykonanie i wyniki. Ekspertyza techniczna budynku są oficjalnymi orzeczeniami, których nie możesz ignorować. Jeśli bowiem taka ekspertyza orzeka, że budynek ma usterki, obowiązkowo należy przystąpić do napraw lub zmian.

Czasem zdarzają się różne zdarzenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może zablokować realizację odszkodowania, jeśli poprzednie ekspertyzy budowlane stwierdzały usterki, które do tej pory nie zostały usunięte. Zwykle autor dokumentu sam wskazuje, w jakim czasie należy dokonać napraw i jakich środków oraz metod należ do tego użyć. Najważniejsze, że uwagi to nie jedynie fantazja fachowca, a ich bagatelizowanie znacznie redukuje zakres ochrony w nieruchomości.

Remonty i dbałość o zieleń

Jeśli mieszkasz w domu z wieloma mieszkaniami, pamiętaj, że w wielu z nich zarządzający gromadzi środki na naprawianie i remontowanie od kilku lat – mówimy tu o tzw. funduszu remontowym. Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i prosić o kontrolę techniczną budynku i regularne renowacje. Nieruchomość musi wyglądać elegancko – raz na jakiś czas jej elewacja wymaga odnowienia. Powinno się też inwestować w termomodernizację elewacji budynku.

Podobną renowację musimy co jakiś czas zrobić również wewnątrz, ponieważ klatki schodowe należą do przestrzeni wspólnych. Trzeba także pamiętać o zieleni przed budynkiem. Obowiązkiem administratora jest, aby o taką zieleń w sposób systematyczny dbać i co jakiś czas wymieniać ją na nową.