Jaki stół do jadalni?

Jadalnia pozostaje jednym z kluczowych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Waśnie tu cała rodzina je razem posiłki i spędza się wokół stołu co dzień bardzo wiele chwil. To wystarczający powód, by zatroszczyć się o ponadprzeciętny design tej części domu.

Stół do jadalni – pierwszy sprzęt w pomieszczeniu

Wybierając praktyczny stół do jadalni, powinno się najpierw kierować się ilością ludzi, jaka na co dzień będzie jeść przy nim posiłki. Można zastosować taki schemat – 60 cm na głowę. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że spożywanie posiłków przy stole będzie się odbywało swobodnie i każdy zasiądzie tu bez skrępowania. Bez miejsca trudno wyobrazić sobie przyjemną atmosferę domowych pieleszy. Należy zdecydowanie wziąć pod rozwagę formy towarzyskie – jak wielu przyjaciół zagości u nas co jakiś czas. Powinno się zsumować te liczby i pomnożyć przez kolejne 0,6 m.

Stół okrągły czy z kantami?

Stół powinien być dopasowany do designu reszty powierzchni. Musimy brać pod uwagę w pierwszej kolejności własne kryteria i to, jak dany stół komponuje się z wystrojem pozostałych części wnętrza. Podobno stół w kształcie koła jest wytworniejszy, więc powoduje, że jadalnia nabiera charakteru. Za to wtedy musimy umieścić go centralnie. Ustawienie przy krawędzi zdecydowanie ograniczy przestrzeń. Dzięki temu taki kształt najlepiej dopasuje się do większych wnętrz.

Wybieramy lampy nad blat

Sposób wykreowania światła to rzecz nie do przecenienia w przygotowaniu wyposażenia jadalni. Miejscem, które jest w tym pomieszczeniu detalicznie podkreślone światłem i skupiające wzrok obecnych, pozostaje stół. Wszak to główny sprzęt w całej jadalni. Lampy nad stół warto zakupić razem z umeblowaniem, by dopasować je do nowego wystroju wnętrza. Niech łączą w sobie funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Wystarczy decydoać się na lampy mające klosze, kierujące światło w dół. Wniesie to korzyść w postaci rozjaśnienia blatu i interesującą jasną ozdobę tego sprzętu. Nie zapomnijmy jednocześnie, aby lampy nad stół wisiały na właściwej wysokości. Na stole powinniśmy wszak zachować możliwość umieszczenia np. długich kwiatów w wazonie. Nieodpowiednio umiejscowione klosze mocno w tym przeszkodzą.