Dom

Szklarnia ogrodowa – dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ogrodzie

Ogródek przy domu, który obfituje w owoce i warzywa, ale do tego prawie przez cały rok wygląda dość atrakcyjnie, jest marzeniem wielu z nas. Mamy szansę je spełnić, dbając o swoje zielone przestrzenie, ale również inwestując w szklarnie ogrodowe. Co za tym przemawia?

Urządzając szklarnie ogrodowe mamy od tej pory możliwość uprawiać wskazane warzywa, owoce czy zioła w całkowicie przyjaznych naturze warunkach. Możemy zrezygnować ze sztucznych nawozów, dzięki czemu nasze zbiory będą zdrowsze niż ich sklepowe odpowiedniki, ale też zupełnie organiczne, a także wyjątkowo smaczne. Zakładanie szklarni albo specjalistycznych tunelów skutkuje tym, że łatwiej o uprawę, ponieważ rośliny nie są już eksponowane na zmienną pogodę.

Obecnie zmagamy się z zanikiem pór przejściowych – niestety wcale nie sprzyja to naszym roślinom, ponieważ może to zakłócić ich procesy wegetacyjne. Szklarnie ogrodowe pozwalają znacznie wydłużyć okres wegetacyjny, ale i umożliwiają łatwiejszą kontrolę nad całym procesem. Rośliny strzeżone będą w ten sposób przed mocnym zimnem, jak również ciężkimi upałami.

Szklarnia ogrodowa prawie zawsze jest projektowana w ten sposób, że z łatwością odnajdzie się w jej wnętrzu odpowiednie miejsce na narzędzia ogrodowe i akcesoria, z których regularnie korzystamy. Wówczas cały komplet pozostaje w jednym pomieszczeniu, nie trzeba wypatrywać narzędzi ogrodowych których będziemy potrzebować w danej chwili. Na dodatek nie są już one narażone na mróz, wilgoć czy niesprzyjające warunki pogodowe, które powodują chociażby korozję.

W całkowicie naturalnych warunkach rośliny wsadzone bezpośrednio w ziemię mogą mieć problem ze szkodnikami. Szklarnie ogrodowe ratują przed wyniszczaniem upraw przez liczne zwierzęta, które uwielbiają podjadać uprawy.